Thursday, January 17, 2013

Sesli Düşünceler IISesli düşünceler I 'de bahsetmiştim...neler çekmeyi seviyorum, nelere imreniyorum, neleri beğensem de deneyesim gelmiyor diye..

Fotoğraf çekerken sürekli bir arayış halindeyim ve  bu hali de çok seviyorum. Hergün pek çok fotoğraf sitesinden, bloglardan yüzlerce fotoğrafa bakıyorum. Yeni şeyler görmek, onları denemek, sonuçları ne olursa olsun, insana iyi geliyor,kendini, beğenilerini tanımış, "yapılacaklar listesine" yeni yeni maddeler eklemiş oluyor.
Mesela poz verilmiş, her şeyin kusursuz göründüğü kareleri ben pek sevmiyorum. Bu yüzden de şöyle albüme özenle yerleştirilecek, aile büyüklerine verilecek çok az fotoğrafımız var.
 Sonra çok sevimli hayvanları, mükemmel açmış çiçekleri, harika manzaraları da çekmek  pek aklıma gelmiyor.
Sanırım bunda konunun güzelliğinin bize fotoğraf çekmeyi unutturmasının da payı var. Hayran hayran  izleyip, geçip gidiyorum çoğu zaman.
Ama o, sevimli-güzel-mükemmel konulardaki bir terslik,bir farklılık olsun, nerede ,nasıl olursam olayım  fotoğraf makinamı elime mutlaka alıyorum ki, o hallerimi de mutlaka birinin çekmesi lazım. (Mesela artık tek elimle caddeye atlayıp yüzlerce motorun altında kalmasın diye Bulut'u, diğer elimle fotoğraf makinamı tutup, çantalarımızı çaldırmadan ve her hangi bir taşıtın altında kalmadan fotoğraf çekebiliyorum)

Bir de önyargıların fotoğrafını çekmeyi çok seviyorum.
Nedense spor ayakkabıyı gençte, eskileri yaşlıda, teknolojik yenilikleri kentsel mekanlarda görmek istiyor gözümüz. Neden yaşlı bir teyze converse 'pabuç' giymesin, budist bir rahip cep telefonuyla mesajlaşmasın ki ???

....

I mentioned before which subjects i love to take ..
Generally i pursuit of something new and love it very much. Everyday i visit lots of photography websites and blogs and see lots of photos. To look new photos, diffirent subjects and try them with my own camera make me really happy, regardless of my works results and  add new subjects to my “to do list”
For example i dont like photos which look perfect . Because of this we dont have lots of typical family photos for photo albums
And also it does not come to my mind to take wonderful landscapes, cute animals and perfect flowers photos. I think the beauty of the subject effaces to take photo...but when something happens wrong in this perfect frame , i capture it whereever i am and whatever i do.. ( at the same time someone should take my photo :)  )
My other interest is to take our preconception’s photos. We recall sneakers with youths , old things with elderly and new tecnological device with urban spaces. Why not the elderly woman wear  converse shoes, or Buddhist priest messaging with his mobile phone :)

No comments: