Tuesday, January 4, 2011

Sonunda... ( The Glazed Children)


SIRLI ÇOCUKLAR..

Sonunda yeni bir işle atölyeye tekrar başlayabildim.Ne kadar mutlu olduğum sanırım anlaşılıyor fotoğraftan..
 ( Fotoğraf, seramiğe yeni başlayan  arkadaşım Harika'ya ait. Buradan tekrar teşekkürler..)


İş arkadaşım Nihan'la (ki kendisinin blogunu ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederim) öğle tatillerimizde fotoğraf çekmeye karar vermiştik. Bazen insan saatlerce dolaşır tek bir kare çekemez, bazen ise konu sizin önünüze çıkıverir. İşte bu ufak kız ve kardeşleri  bizi gezdiğimiz sokakların birinde bekliyordu. Köpükler ellerinde bize ve makinelerimize baktılar şaşkın şaşkın. İnsan üzerlerinde hava şartlarına ve bedenlerine uygun  giysiler, ellerinde ise istedikleri oyuncaklar olmalı diye düşünmeden edemiyordu . O akşam eve  gittiğimde ise seramikten fotoğrafını çektiğim çocukları çalışmaya karar verdim. Ama güzel giysilerle ve renkli oyuncaklarıyla. En azından insan onlara hayal dünyasında birşeyler verebilmek istiyor..


Çalışmamda şamutlu çamur kullandım. Elime ilk çamur aldığımdan beri kızımın elinde büyük bir şeker olmasını hayal ettim..Büyük ihtimalle büyük kardeşlerinin eski giysilerini giyen bu sevimli kız çocuğuna, fırfırlı kabarık bir elbise nasıl da yakışırdı...

İşte kızımın son hali... Şimdi yavaş yavaş kurumakta ve sihirli fırına girmek için heyecanla sırasını beklemekte. Bense ona  küçük süprizler hazırlamakla meşgulüm..


At last i started to work again and i was very happy ( you can easily understand my happiness from my  photo which was taken by my friend Harika)
www.fotografbalosu.blogspot.com) They were playing games on the street with their dirty and big clothes which may belong to their older sisters.

My new work about children . I saw them while we were taking photo near my work place  with my friend Nihan ( You can see her photos on ; 

When i want to work them i decided to give them beautiful clothes, toys..etc. even they are made of clay. Maybe i can make  them happy by this way..

Now my clay girl is waiting firing and i am thinking about new glazed suprizes to her....

6 comments:

Harika said...

Sevgili Zeynep,
çamurla beni tanıştırdığın ve o dönem yaşadığım fotoğraf-seramik ikileminden beni çıkardığın için ben de sana teşekkür ederim...
iyiki elime çamur değmiş...
inanılmaz keyifli bir serüvene adım atmışım :D

yeni projen hayırlı olsun Zeynepcim :)
sanırım bu konuda aklında pek çok şey var! zamanla bizlerle paylaşacağını umuyor ve yeni çalışmalarını sabırsızlıkla bekliyorum...

ellerin dert görmesin...

didemco said...

o zengin hayal dünyanı merakla takip ediyorum Zeynep'ciğim. bana çok iyi geliyor ve içten içe seni örnek alıyorum sanırım. bendeki yaratıcı yanımı harekete geçiriyorsun. iyi ki varsın!
Harikacığım, senin de bu dünyaya girebilmene çok sevindim. Benim yerime de üretin, paylaşın, eğlenin..
ikinizi de kocaman öpüyorum.
Didem Coşkun Ergin

nnbaLo said...

1 saatlik öğle tatili nelere kadir di mi? kar, kış demek yok eğer yollarımız kesişmeye devam ederse zeyrek yokuşları bizi bekler...kız çocuğu böyle daha mutlu gözüküyor...

zeynep said...

sevgili HarikaSan, bence de iyi ki seramiğe başladın. Eminim en kısa zamanda fantastik projelerinle bizi şaşırtacaksın. Önceliği Totoro'ya verirsen de beni çook mutlu edersin..
Sevgili Didem yorumunu okuyunca inan çok mutlu oldum. Blog olayına heyecanımı yaptıklarımı paylaşmak için girmiştim sanırım doğru yoldayım. Çalışmalarımın sende de yeni ilhamlar oluşturması ise süper. Belki bizimlede paylaşırsın bunları zaman zaman..
Sevgili Balo bence de her fırsatta yola devam edelim. Süprizli karelerin bizi beklediğini hissediyorum..
Sevgiler..

Nuriye said...

daha nice şeker kızlara
sevgilerimle

Red Apple said...

Bir insanın yaptığı işten aldığı keyif bu kadar mı yüzüne yansır. Fotoğraf konuşuyor sanki...