Friday, December 31, 2010

mutlu yıllar


2011 de istediğimiz yollarda yürüyelim, sevdiklerimiz, dostlarımız bir adım uzağımızda olsun ve tüm sıkıntılara, koşuşturmalara inat her başımızı kaldırdığımızda üzerimizde rengarenk balonlar bizi bulsun..
Hepimize çok güzel bir yıl diliyorum..

Sunday, December 19, 2010

İlk Perde Kapanıyor...Bu yazıma kadar  sergilenen çalışmalarımı, yapım süreçlerini ve  bana hissettirdiklerini  paylaştım .
Sırada yeni çalışmalar, yeni heyecanlar var. 
Aklımda dolaşan, ellerimi kamaştıran düşünceler bende kalsın bir süreliğine daha.
Şimdi size kısa bir perde arası...
Beni izleyen herkese yürekten teşekkürler..

Evet ilk perde kapanıyor.....

 


"Now i am starting to new works.
Thanks for my readers.
Lets have a short intermission"


Monday, December 6, 2010

HOROZ *Horozlar kendinden emin duruşlarıyla hep hoşuma gitmiştir...
Baykuşlarımı tamamladıktan sonra horozları çalışmak istedim. Özellikle de gösterişli kuyruklarını çalışmak, üzerinde yeni sırlar denemek istiyordum.

Duruşuna, tüylerinin şekline karar verebilmek için ilk başta küçük modellerle başladım çalışmaya. İtiraf etmeliyim ki ilk horozum tavuğa daha çok benziyordu. Duruşunu tam olarak verememiştim.  Tüyleri ise son derece gösterişsiz olmuştu.

İkinci horozumun ise tüyleri yavaş yavaş istediğim gibi olmaya başlamıştı ama o da henüz tavuktan horoza geçememiş gibiydi. Bu iki horozu sırlarken horoz çalışmaktan vazgeçmek üzereydim.

Model horozlarım fırından çıktığında ise  tekrar başlamak için tüm güç ve hevesi kendimde buldum ve üçüncü horozumu çalışmaya başladım.


Tüm hevesime rağmen bu horozumu atölye sergimizin hazırlıkları sırasında yapmak zorunda kaldım. Kuyruğunu oğlum uyuduğunda salonumuzda, gövdesini ise atölyede tamamladım. Hatta birleştirmek için kuyruğunu atölyeye kahve tepsimde götürdüm. Ama tüm koşuşturmalara değdi, horozum kazasız olarak fırından çıktı. ( Kuyruğunu birleştirmemdeki sihirli dokunuşu için Tülin'e çok teşekkür ederim) 

İşte son horozum.. 


Son çalışmamı içime sinerek tamamlasamda baykuş ve horozlar galiba beni hiç rahat bırakmayacak. Çünkü hala daha büyük, daha gösterişli kuşlar yapmak, üzerlerinde yeni yeni sırlar denemek istiyorum. Sanırım bu yazılar daha çoook güncellenecek.....

Not: Çalışmamda şamotlu çamur ve Botz'un taş sırlarını (9131 Weiß Glimmer, 9144 Lehm Glimmer, 9139 Schwarz Glimmer) kullandım.

* Bu yazı ve horozlarım sevgili oğlum Bulut'a...

"Cocks seems to me, they have really confident appereanece that is why i like them  . After making my owls, i decided to make a cock. Especially i want to make its tails and to use different glazes on their feathers.
First of all  i made small models to decide how i made their posture and features. Unfortunately my first model was like a chicken rather than a cock and its feathers was not outstanding. The second one was quite succesfull and it started to look like a cock.
After glazing them, i decided to make third one but I had to make it when we prepare our ceramic exhibition. I made its tail in my home while my son was sleeping, i made its body in the studio. Although all of these tiring processes, eventually the cock was completed succesfully. ( Thanks Tülin for her helps)
 I think, i will carry on making birds and to use new glazes, because i really like to work on it.
I used Botz glimmer glazes ; 9131 Weiß Glimmer, 9144 Lehm Glimmer, 9139 Schwarz Glimmer